Zetor world

FORTERRA HD w górach szumawskich

FORTERRA HD w górach szumawskich

W okolicach Parku Narodowego Šumava w Czechach w przepięknej górzystej krainie koło miasta Vimperk na wysokości 1000 metrów na d poziomem morza znajduje się rodzinne gospodarstwo Michlovka Państwa Nováków.

Dla turystów okolica jest prawdziwym rajem, latem kwitnie turystyka rowerowa i piesze wędrówki, w zimie biegi na nartach, jazda na łyżwach i na nartach zjazdowych. Pogoda i warunki atmosferyczne bywają tu bardzi trudne, tuż obok znajduje się najwyżej położony teren w Czechach gdzie w zimie padają rekordy temperatur i zalega gruba warstwa śniegu.

Gospodarstwem o powierzchni 145 ha łąk i pastwisk i 3 ha lasu zajmuje sie 4 osobowa rodzina Państwa Nováków. Rodzina posiada także podstawowe stado 30 krów i 360 owiec. Kiedy jagnięta rodzą się zimą, stado owiec rozrasta się do 800 sztuk. Interesujące jest to, że owce szumawskie należą do czeskiego rezerwuaru genów, więc właściciele dbają o rozwój i zachowanie uznanej rasy hodowlanej. Dlatego organizują aukcje zwierząt kilka razy w roku. Zimą właściciele dbają dodatkowo o 25 km lokalnych dróg i prowadzą o pensjonat, który może pomieścić do 36 osób.

20180816_FORTERRA HD (Šumava)_2

W ciągu 25 lat właściciele znacznie zmodernizowali gospodarstwo. W 1993 r., kiedy sprywatyzowano gospodarstwo, było tylko kilka budynków gospodarczych w opłakanym stanie i dwa stare ciągniki ZETOR. Budynki zostały odnowione i zmieniły swoje przeznaczenie. Teraz wykorzystywane są jako magazyny, garaże, i pomieszczenia dla zwierząt i innych materiałów. Ostatnio w związku ze wzrostem populacji Rysia Nowakovie muszą nocować owce pod dachem , gdyż często znajdowali poranione i zabite zwierzęta po atakach Rysiów.

Do pracy tylko ZETOR i PÖTINGER

Nowakovie są wierni dwóm markom – ciągnik to musi być ZETOR a osprzęt to tylko PÖTINGER

Gdy w 1993 roku  zaczęli uprawiać ziemię, posiadali stare ZETORY 5211 i 6245 w gospodarstwie, jednak potrzeba wyższej wydajności i nowych agregacji wymagała zmiany, więc zakupili ZETORA 7340 i przedstawiciela UR III ZETORA 10540. ZETOR 10540 jest na farmie do tej pory i jest  codziennie eksploatowany podczas przygotowywania ściółki i karmienia owiec. Jak mówi właściciel: "Maszyna pracuje codziennie,  jest niezawodna zarówno latem jak i zimą i nie zamierza jej zmieniać”

20180816_FORTERRA HD (Šumava)_4

W ciągu tych 25 lat na gospodarstwie pracowały też ciągniki ZETOR Forterra 11441 i 12441 z którymi także nie było żadnych problemów co umocniło pozycję marki w gospodarstwie. Dlatego 2 lata temu gospodarze zakupili 2 nowe ZETORY Forterra 150 HD. „ Na zmiany pogody trzeba reagować natychmiast i konieczność wykonania konkretnej pracy wynika często nagle co wymaga stosowania sprzętu o większych możliwościach dlatego zakupiliśmy mocniejsze i większe ciągniki“ powiedział pan Novák.  Razem z  FORTERRAMI na gospodarstwie pracuje też dziś  PROXIMA PLUS 80 ale ta w gospodarstwie wykonuje lżejsze prace.

Ciągniki FORTERRA są agregowane głównie z technologią paszową, bez względu na to, czy jest to kombajn podwójny wyposażony w kondycjonery o szerokości całkowitej 6 m, zgrabiarkę dwu-wirnikową czy wielkoobjętościową Fage 8000, z wykorzystaniem trzyosiowej przyczepy Galan z ZDT do transportu bel słomy. Jest więc oczywiste, że FORTERRY HD są agregowana z maszynami, które w pełni wykorzystują możliwości ciągników. Forterry HD przepracowały do tej pory po 700 mth natomiast Proxima co roku przepracowuje ok. 500 mth.

Niskie koszty eksploatacji i rozsądna cena za części zamienne

Dlaczego jednak po wielu latach  Novakovie nadal preferują traktory ZETORY?  Przez całe życie gospodarstwa nie musieli borykać  się z  fundamentalnym problemem, który zagrażałby pracy a mianowicie serwisem i dostępnością części zamiennych. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów dzięki Centrum Serwisowemu Agrozet Husinec niemal natychmiast wszystko zostało przywrócone do normy. Gospodarstwo chwali też koszty operacyjne maszyn i koszt części zamiennych. "W czasie, kiedy rozważaliśmy zakup nowych FORTERR HD, mieliśmy konkurencyjną maszynę z zagranicy, wydajność i wyposażenie były porównywalne z czeskim ZETOREM, ale jego cena zakupu była dwukrotnie wyższa, więc zostałem z marką z Brna" - dodaje właściciel.

Nic na świecie nie jest doskonałe i właściciele gospodarstwa oprócz słów pochwały dla ciągników Zetor, przedstawiają też kilka uwag, które producent powinien w przyszłości poprawić. Na przykład niektóre elementy sterujące panelu wielofunkcyjnego są zbyt oddalone od operatora co jest dla niego niewygodne. W modelu Forterra HD , które posiada gospodarstwo nie ma obrotowych foteli co pomogłoby w pracach z agregatami i podniosło komfort obsługi. Za słabe są też hamulce przedniej osi , co w górzystym terenie jest bardzo ważne. Kolejna sprawa to zbyt mała przestrzeń między kołami i błotnikami , która utrudnia stosowanie łańcuchów przeciwśniegowych. W odpowiedzi na takie uwagi Zetor cały czas wprowadza modyfikacje i poprawia swoje ciągniki.

 Nowe FORTERRY HD, wyprodukowane od 2018 roku, mają  zestaw kabinowe 10 cm powyżej, co pozwala operatorowi łatwiej kontrolować i użytkować ciągnik, zmienione zostały też hamulce osi przedniej i tylnej, wprowadzono wspomaganie hamulców hydrobost, obrotowe profesjonalne fotele kierowcy i wiele innych udogodnień. Jak widać, ZETOR reaguje na sugestie klientów i modernizuje maszyny, aby dostarczyć im to, czego potrzebują.

20180816_FORTERRA HD (Šumava)_3

Państwo Novakovie nie zamierzają rozstawać się ze swoją ulubiona marką ciągników i maszyn oraz chcą nadal rozwijać swoje gospodarstwo rolne.

Tagi
Powrót do Świata Zetora