W okolicach Parku Narodowego Šumava w Czechach w przepięknej górzystej krainie koło miasta Vimperk na wysokości 1000 metrów na d poziomem morza znajduje się rodzinne gospodarstwo Michlovka Państwa Nováków.
Dla turystów okolica jest prawdziwym rajem, latem kwitnie turystyka rowerowa i piesze wędrówki, w zimie biegi na nartach, jazda na łyżwach i na nartach zjazdowych. Pogoda i warunki atmosferyczne bywają tu bardzi trudne, tuż obok znajduje się najwyżej położony teren w Czechach gdzie w zimie padają rekordy temperatur i zalega gruba warstwa śniegu.
Gospodarstwem o powierzchni 145 ha łąk i pastwisk i 3 ha lasu zajmuje sie 4 osobowa rodzina Państwa Nováków. Rodzina posiada także podstawowe stado 30 krów i 360 owiec. Kiedy jagnięta rodzą się zimą, stado owiec rozrasta się do 800 sztuk. Interesujące jest to, że owce szumawskie należą do czeskiego rezerwuaru genów, więc właściciele dbają o rozwój i zachowanie uznanej rasy hodowlanej. Dlatego organizują aukcje zwierząt kilka razy w roku. Zimą właściciele dbają dodatkowo o 25 km lokalnych dróg i prowadzą o pensjonat, który może pomieścić do 36 osób.
W ciągu 25 lat właściciele znacznie zmodernizowali gospodarstwo. W 1993 r., kiedy sprywatyzowano gospodarstwo, było tylko kilka budynków gospodarczych w opłakanym stanie i dwa stare ciągniki ZETOR. Budynki zostały odnowione i zmieniły swoje przeznaczenie. Teraz wykorzystywane są jako magazyny, garaże, i pomieszczenia dla zwierząt i innych materiałów. Ostatnio w związku ze wzrostem populacji Rysia Nowakovie muszą nocować owce pod dachem , gdyż często znajdowali poranione i zabite zwierzęta po atakach Rysiów.
Do pracy tylko ZETOR i PÖTINGER
Nowakovie są wierni dwóm markom – ciągnik to musi być ZETOR a osprzęt to tylko PÖTINGER
Gdy w 1993 roku zaczęli uprawiać ziemię, posiadali stare ZETORY 5211 i 6245 w gospodarstwie, jednak potrzeba wyższej wydajności i nowych agregacji wymagała zmiany, więc zakupili ZETORA 7340 i przedstawiciela UR III ZETORA 10540. ZETOR 10540 jest na farmie do tej pory i jest codziennie eksploatowany podczas przygotowywania ściółki i karmienia owiec. Jak mówi właściciel: "Maszyna pracuje codziennie, jest niezawodna zarówno latem jak i zimą i nie zamierza jej zmieniać”
W ciągu tych 25 lat na gospodarstwie pracowały też ciągniki ZETOR Forterra 11441 i 12441 z którymi także nie było żadnych problemów co umocniło pozycję marki w gospodarstwie. Dlatego 2 lata temu gospodarze zakupili 2 nowe ZETORY Forterra 150 HD. „ Na zmiany pogody trzeba reagować natychmiast i konieczność wykonania konkretnej pracy wynika często nagle co wymaga stosowania sprzętu o większych możliwościach dlatego zakupiliśmy mocniejsze i większe ciągniki“ powiedział pan Novák. Razem z FORTERRAMI na gospodarstwie pracuje też dziś PROXIMA PLUS 80 ale ta w gospodarstwie wykonuje lżejsze prace.
Ciągniki FORTERRA są agregowane głównie z technologią paszową, bez względu na to, czy jest to kombajn podwójny wyposażony w kondycjonery o szerokości całkowitej 6 m, zgrabiarkę dwu-wirnikową czy wielkoobjętościową Fage 8000, z wykorzystaniem trzyosiowej przyczepy Galan z ZDT do transportu bel słomy. Jest więc oczywiste, że FORTERRY HD są agregowana z maszynami, które w pełni wykorzystują możliwości ciągników. Forterry HD przepracowały do tej pory po 700 mth natomiast Proxima co roku przepracowuje ok. 500 mth.
Niskie koszty eksploatacji i rozsądna cena za części zamienne
Dlaczego jednak po wielu latach Novakovie nadal preferują traktory ZETORY? Przez całe życie gospodarstwa nie musieli borykać się z fundamentalnym problemem, który zagrażałby pracy a mianowicie serwisem i dostępnością części zamiennych. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów dzięki Centrum Serwisowemu Agrozet Husinec niemal natychmiast wszystko zostało przywrócone do normy. Gospodarstwo chwali też koszty operacyjne maszyn i koszt części zamiennych. "W czasie, kiedy rozważaliśmy zakup nowych FORTERR HD, mieliśmy konkurencyjną maszynę z zagranicy, wydajność i wyposażenie były porównywalne z czeskim ZETOREM, ale jego cena zakupu była dwukrotnie wyższa, więc zostałem z marką z Brna" - dodaje właściciel.
Nic na świecie nie jest doskonałe i właściciele gospodarstwa oprócz słów pochwały dla ciągników Zetor, przedstawiają też kilka uwag, które producent powinien w przyszłości poprawić. Na przykład niektóre elementy sterujące panelu wielofunkcyjnego są zbyt oddalone od operatora co jest dla niego niewygodne. W modelu Forterra HD , które posiada gospodarstwo nie ma obrotowych foteli co pomogłoby w pracach z agregatami i podniosło komfort obsługi. Za słabe są też hamulce przedniej osi , co w górzystym terenie jest bardzo ważne. Kolejna sprawa to zbyt mała przestrzeń między kołami i błotnikami , która utrudnia stosowanie łańcuchów przeciwśniegowych. W odpowiedzi na takie uwagi Zetor cały czas wprowadza modyfikacje i poprawia swoje ciągniki.
Nowe FORTERRY HD, wyprodukowane od 2018 roku, mają zestaw kabinowe 10 cm powyżej, co pozwala operatorowi łatwiej kontrolować i użytkować ciągnik, zmienione zostały też hamulce osi przedniej i tylnej, wprowadzono wspomaganie hamulców hydrobost, obrotowe profesjonalne fotele kierowcy i wiele innych udogodnień. Jak widać, ZETOR reaguje na sugestie klientów i modernizuje maszyny, aby dostarczyć im to, czego potrzebują.
Państwo Novakovie nie zamierzają rozstawać się ze swoją ulubiona marką ciągników i maszyn oraz chcą nadal rozwijać swoje gospodarstwo rolne.
Przygotowaliśmy kolejną dawkę ciekawostek ze świata firmy ZETOR. Czy byłeś już na nowej wystawie poświęconej niekonwencjonalnym…
„Trzydzieści?”, nie mogę uwierzyć słowom mojego rozmówcy, pana Piotra Wybierały. „Trzydzieści do drugiego skrzyżowania. A dalej…
Pójdźcie z nami zobaczyć, co w ubiegłych tygodniach wydarzyło się w świecie marki ZETOR.