Zetor world

ZETOR i LAMY

ZETOR i LAMY

Większości z nas lama kojarzy się ze szczytami południowoamerykańskich Andów. Niekoniecznie, ponieważ rodzina Stadler z południowej Austrii w 2004 roku zamieniła hodowlę koni na hodowlę lam i rozwiją ją do dnia dzisiejszego, między innymi z pomocą ciągnika Zetor Major HS z ładowaczem czołowym.

O lamach, alpakach, standardach hodowli i pracy z ciągnikami ZETOR rozmawialiśmy z Manuelem Stadlerem, synem właściciela gospodarstwa, podczas demonstracji ciągników ZETOR w Austrii.
"Chów lam i  alpaków rozpoczęliśmy w latach 2002 - 2004. W naszej rodzinnej farmie mieliśmy konie, ale szukaliśmy hodowli, która bardziej sprzyjałaby rozwojowi naszego biznesu i zaspokajała nasze potrzeby finansowe. Przypadkiem dowiedzieliśmy się o możliwości hodowli lam, które są bezpretensjonalne i daje duże możliwości gdyż możliwa jest produkcja i sprzedaż wełny i mięsa oraz zwierzęta te są  wielką atrakcją turystyczną "- wyjaśnia Manuel Stadler.  Wyobraźcie sobie, że w Austrii są tylko dwie farmy hodujące lamy i alpaki, a jedna z nich należy do rodziny Stadler.
"Zaletą hodowli lam i ich mniejszych krewnych alpaków jest szczególnie niski koszt. Wystarczy zwierzętom zapewnić przestrzeń, po której mogą chodzić i biegać, co jakiś czas przywieźć balot słomy, wywieźć gnój i regularnie dostarczać im wodę "- mówi Manuel.
Obecnie na farmie żyje stado składające się z 30 osobników, a w ciągu 14 lat udało się odchować już kilkadziesiąt zwierząt. Obok produkcji mięsa zwierzęta dostarczają wełny i skór, które SA przerabiana przez firmę zewnętrzną i wracają na gospodarstwo. Następnie są z nich wyrabiane buty, wkładki do butów, czapki, kamizelki i wiele innych wyrobów. Produkty są najwyższej jakości z doskonałego , ciepłego materiału. Są miękkie i przyjemne w dotyku oraz hipoalergiczne, dzięki czemu ludzie chętnie je kupują, szczególnie alergicy. Lamma & Alpakahof zajmuje się również szkoleniem  przyszłych hodowców lam i alpaków, aby właściwie dbali o zwierzęta oraz zajmuje się też turystyką.
Od Świąt Bożego Narodzenia 2017 roku czteroosobowej rodzinie na farmie pomaga ZETOR MAJOR HS 80. Czterocylindrowy ciągnik o mocy 75 koni mechanicznych wyposażony jest w zakres prędkości 24/12, PowerShift i elektrohydrauliczny rewerser, który umożliwia zmianę kierunku jazdy za pomocą elektrohydraulicznego rewersu PowerShuttle. Maksymalna prędkość jazdy maszyny wynosi 40 km / h. Wydatek pompy hydraulicznej wynosi 50 l / min. W gospodarstwie maszyna zagregowana jest z ładowaczem czołowym ZETOR SYSTEM serii ZL.
"Kupiliśmy traktor ZETOR jako świąteczny prezent, dosłownie. Na farmie używaliśmy do tej pory dwóch starszych traktorów Steyr i szukaliśmy nowej maszyny w zastępstwie tych starych ciągników. Potrzebujemy ciągnika do wożenia bel słomy, mieszanek paszowych, nawozu, różnych odpadów itd. "
"ZETOR zainteresował nas parametrami technicznymi w połączeniu z przyjazną ceną, a także tym, że austriacki dealer KFZ-service Stefan Manhart znajduje się w niewielkiej odległości od naszego gospodarstwa. Przez ponad rok eksploatacji nie żałujemy naszego wyboru i jesteśmy bardzo zadowoleni z maszyn, oraz z  pozytywnego podejścia sprzedawcy. Gdy jest potrzeba, jest natychmiast dostępny i dzięki jego doświadczeniu technicznemu jest nam w stanie doradzić i pomóc w sprawie najbardziej odpowiedniego rozwiązania naszych potrzeb ", mówi Manuel Stadler. Właściciel mówi o tym, że austriacki dealer był w stanie zaoferować farmie rozwiązanie problemu trzeciej funkcji hydrauliki TUZ, której ZETOR nie ma w swojej ofercie. Państwo Stadler poprosili o pomoc KFZ-service, gdyż to rozwiązanie pozwoliło lepiej i łatwiej obsługiwać maszynę, której używają w gospodarstwie.
Stadlerowie mają stajnie, w których mogą trzymać zwierzęta ale lamy i alpaki przez większą część roku znajdują się na zewnątrz, żyjąc na powierzchni kilku hektarowego gospodarstwa. Dlatego ciągnik pracuje w różnych miejscach , dowożąc słomę, karmę,  wywożąc odpadki itp. Z maszyn oprócz ładowacza czołowego korzystają jeszcze z mechanicznej łopaty zagregowanej z tylnym TUZem ciągnika.
Życzymy austriackiej rodzinie szczęścia, aby się im wiodło i rozwijali hodowlę zwierząt oraz aby pomagał im w tym oczywiście Zetor Major HS.

 

Powrót do Świata Zetora
Te strony wykorzystują pliki cookie do personalizacji usług dla Państwa i zbierania danych statystycznych dla optymalizacji funkcjonalności stron serwisu. Używając naszych stron internetowych zgadzacie się Państwo na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu.
Więcej informacji