Informacje

Miłośnik czerwonych traktorów jedzie historycznym ciągnikiem ZETOR 25 na trasie liczącej 800 kilometrów

12.6.2017

Starym ciągnikiem ZETOR 25, powstał grubo ponad pół wieku temu, ponownie ruszył w drogę jego właściciel Martin Havelka. Podobnie jak w ubiegłym roku również teraz wyjazd nastąpił ze Škrdlovic na Vysočině w Czechach w kierunku położonej na północy Polski nad morzem miejscowości Łazy gdzie odbędzie się zlot starych maszyn i ciągników rolniczych. W trasę o długości 800 km Pan Martin wyjechał w niedzielę 11. 6. 2017 roku

Traktory ZETOR 25 wyjeżdżały z brneńskiej fabryki ZETOR już w roku 1946. Maszyna była jednym z najlepiej sprzedających się ciągników w tamtych latach i do dziś używa go jeszcze wielu rolników. Martin Havelka swojego ZETORA 25 daży ogromną sympatią. „Jest to legenda, ciągnik kultowy na którym zaczynała swą przygodę z ciągnikami większość traktorzystów. Zmienił on także obraz naszego rolnictwa. Jest niezwykle prosty i wytrzymały oraz ma cudowny dźwięk pracy silnika. No i do podróżowania jest też znakomity z racji swej oszczędności i prędkości,“ mówi pasjonat, który go odrestaurował.

Zrobi prawie 800 kilometrów w ciągu 5 dni. Trasę rozpocznie w niedzielę 11.06.2017 roku i do celu powinien dotrzeć w czwartek 15.06.2017 roku. Etapy podróży mają różną długość, ale najdłuższy z nich ma aż 240 kilometrów. „Jest to wielkie wyzwanie ale i zabawa. Kiedyś traktory na dłuższe dystanse były przewożone na innych środkach transportu, ale dziś jazda po wysokiej jakości nawierzchniach dróg to czysta przyjemność, tym bardziej taka przejażdżka nad morze prosto na plażę spoglądając na świat z siodełka ciągnika“ dodaje Havelka. Na drogę wyjeżdża sam mając nadzieję, że do niego dołączą inni pasjonaci na swych wspaniałych maszynach. Wspierać go będą małżonka z synem.

Na Zlot starych ciągników i maszyn rolniczych w Łazach weterani zjadą już po raz czwarty. Martin Havelka swym ZETOREM 25 prawdopodobnie będzie jedynym, który z tak daleka przyjedzie na zlot na kołach, gdyż większość pasjonatów przywiezie swoje skarby na przyczepach.

„Przejechać 800 kilometrów na ciągniku bez kabiny mającym znacznie powyżej 50 lat jest niesamowitym wyczynem. Martin Havelka swoją jazdą udowadnia, że Zetory są naprawdę niezawodne. Niezawodność i prostota obsługi to podstawowe cechy, których wymagają także nasi klienci. Panu Havelce życzę aby ponownie dopiął swego celu“ powiedział Robert Todt, Dyrektor sprzedaży i marketingu ZETOR TRACTORS a.s.

Traktor Zetor 25 ma za sobą 70 letnią historię. Już pierwszy wyprodukowany przez firmę ZETOR traktor miał oznaczenie Z 25. Od niego rozpoczęła się seryjna produkcja i rozwój marki ZETOR. W roku 1949 nastąpiła modernizacja i tak narodził się kultowy Zetor 25 A, który wyposażony był w nowoczesną deskę rozdzielczą ze wskaźnikiem temperatury, wygodne wyściełane i komfortowe siedzenie, trzypunktowy układ zawieszenia hydraulicznego, mechaniczną blokadę mechanizmu różnicowego, regulowany rozstaw kół przednich i tylnych oraz w kabinę w opcji.

Public relations i komunikacja

E-mail: msplawski@zetor.pl